W dniach: 20.11.2024r. oraz 26.11.2024r. klasy 2c i 2d odwiedziły gabinet weterynaryjny „Wetka” w Szamotułach. W tajniki pracy weterynarza wprowadziła nas pani Monika Karwowska – specjalistka chirurgii weterynaryjnej. Pani weterynarz opowiedziała nam o pielęgnacji i leczeniu zwierząt domowych oraz hodowlanych.
Wetka
Wizyta klasy 4b w Sądzie Rejonowym w Szamotułach
W dniu 25 listopada 2024 roku uczniowie klasy 4b naszej szkoły mieli wyjątkową okazję, aby zobaczyć, jak wygląda praca w sądzie. Celem wycieczki było zaznajomienie młodych ludzi z funkcjonowaniem instytucji, które na co dzień pełnią ważną rolę w naszym życiu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić różne pomieszczenia mieszczące się w budynku sądu, takie jak: sekretariat, archiwum, pomieszczenie informatyczne, wydział cywilny, wydział rodzinny i nieletnich, salę rozpraw, salę przesłuchań a nawet cele dla osadzonych, którzy oczekują na rozprawę. Wycieczka nie tylko zrealizowała założenia edukacji prawnej, ale także zainspirowała uczniów, którzy wrócili do szkoły z głowami pełnymi nowych informacji. Warto podkreślić, że takie inicjatywy pomagają młodym ludziom lepiej zrozumieć funkcjonowanie państwa i znaczenie sprawiedliwości, co może mieć pozytywny wpływ na ich postawy obywatelskie w przyszłości.
Anna Górecka-Achtenberg
61
Wizyta w kinie
Dnia 21.11.2024r. klasy 2C i 2D po seansie filmowym zwiedzały pomieszczenia szamotulskiego kina Halszka Obejrzeliśmy garderobę, scenę, kulisy oraz miejsce pracy kinooperatora filmowego. Zapoznaliśmy się z krótką historią kina Halszka, zobaczyliśmy stary projektor na szpule oraz ten nowoczesny, z którego korzysta się teraz. Na pamiątkę każdy z nas otrzymał fragment taśmy filmowej. Po kinie oprowadzała nas Pani Dyrektor- Iza Szymańska.
Wielką niespodziankę przygotował również Pan Damian Kłaczkiewicz (szamotulski grafik i plakacista), który opowiedział o tym, jak stworzyć dobry plakat oraz wspomniał o dawnych plakatach filmowych zdobiących ściany kina Halszka. Na koniec otrzymaliśmy plakat z misiem zaprojektowany przez grafika.
Przedszkolaki z wizytą w szkole!
W środę, 20 listopada, Przedszkole nr 4 „Jaś Wędrowniczek” odwiedziło mury naszej szkoły.
Przedszkolaki miały okazję poznać szkołę, jej uczniów oraz nauczycieli. Wycieczkę dzieci rozpoczęły od wizyty u dyrektora szkoły, który serdecznie przywitał małych gości , opowiadając o codziennym funkcjonowaniu szkoły oraz odpowiadając na liczne pytania przedszkolaków. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek w postaci cukierków.
Następnie grupa udała się do szkolnej stołówki, gdzie miała spotkanie z szefową kuchni, panią Karoliną Człapą, która przedstawiła funkcjonowanie stołówki. Kolejnym etapem wycieczki była szkolna biblioteka. Tam dzieci zostały wprowadzone w świat książek dzięki opowiadaniu o najpopularniejszych bajkach, oglądaniu zbiorów i prezentacji, jak wypożycza się książki. Na koniec każde dziecko otrzymało kolorową zakładkę do książki.
Kolejnym przystankiem była sala nr 5 , w której działa Szkolne Kółko Szachowe. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały o tym, jak gra się w szachy. Poznały podstawowe bierki i zakres ich poruszania, a także miały okazję spróbować swoich sił w tej królewskiej grze na tablicy interaktywnej , co wzbudziło wielkie zainteresowanie. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał brelok szachowy oraz naklejkę.
Podczas wizyty nie zabrakło również zajęć plastycznych. Dzieci z przedszkola mogły wykazać się kreatywnością, biorąc udział w warsztatach, podczas których stworzyły piękne prace. Grupa miała również okazję zwiedzić nowy budynek szkoły, świetlicę oraz sale lekcyjne, co wywołało ogromne wrażenie na małych odkrywcach. Jednogłośnie dzieci ogłosiły, że Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach to najlepsza szkoła! Z entuzjazmem deklarowały, że chciałyby rozpocząć naukę od września właśnie tutaj. Wizyta w „Trójce” była nie tylko ciekawą wycieczką dla przedszkolaków, ale także doskonałą okazją do oswojenia się z przyszłym miejscem nauki.
Anna Górecka - Achtenberg
7
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który obchodzimy 21 listopada, w dniach 18-20 listopada panie pedagog specjalne Martyna Rakowska i Danuta Zielińska przeprowadziły dla uczniów klas 4 warsztaty poświęcone życzliwości na co dzień. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnych aktywnościach, takich jak warsztaty kreatywne, grupowe dyskusje oraz gry i zabawy, które zachęcały do okazywania sobie wsparcia i zrozumienia. Najciekawszym działaniem była wspólna praca nad plakatem „Drzewo Życzliwości”, na którym uczniowie zapisywali swoje pomysły na to, jak być życzliwym wobec innych. Zdobyte podczas zajęć umiejętności nie tylko uczynią naszą społeczność szkolną bardziej przyjazną, ale także przygotują uczniów do bycia empatycznymi ludźmi w przyszłości. Dzień Życzliwości to doskonała okazja do refleksji nad tym, jak codzienne gesty mogą zmieniać naszą rzeczywistość. Warto, aby życzliwość stała się częścią naszego dnia, nie tylko w tym wyjątkowym dniu, ale przez cały rok. Pamiętajmy, że każdy z nas może wpłynąć pozytywnie na otoczenie!
Martyna Rakowska
Danuta Zielińska3